همراهان گرامی:

برخی دوستان قدیم اذعان میدارند که اسپانسر این موسسه میباشند ولی باور بفرمایید فقط در حد تقویم و سررسید بوده است.

 

mod_accordionfaq

کنگره جهانی استریلیزاسیون سال 2017 آلمان

 

 هجدهمین کنگره سالانه WFHSS در آلمان
12 الی 15 مهر 1394
بن - آلمان

تاریخچه اندیکاتور های استریلیزاسیون بخار:

تاریخچه اندیکاتور های استریلیزاسیون بخار:

اولین اندیکاتوری که برای نمایش استریلیزاسیون بکار می رفت یک سیب زمینی بود. یک سیب زمینی خام در داخل اتوکلاو قرار می گرفت و اتو کلاو شروع به کار می کرد. اگر در پایان سیکل استریل سیب زمینی پخته شده بود کاربر متوجه می شد که بخار و دمای مناسبی وجود داشته است.

اولین اندیکاتور تجاری در سال 1920 به بازار عرضه شد. گلوله ای مومی که دریک لوله شیشه ای قرار گرفته بود. نقطه ذوب گلوله مومی برابر با دمای استریلیزاسیون 121 درجه بود. اگر گلوله مومی در پایان سیکل ذوب شده بود کاربر متوجه می شد که دمای مناسب وجود داشته است. در این اندیکاتور پارامتر زمان قابل اندازه گیری نبود.در سال 1932 یکی از بنیانگذاران شرکتی به نامATI ( (Indicator Aseptic Thermo   نوار کاغذ چاپ شده با یک ماده شیمیایی را به عنوان اختراع ثبت کرد که با تغییر رنگ از سفید به مشکی در طول استریل بخار کار می کرد. این محصول استریلومتر نامیده شد به دلیل اینکه شکلی که توسط جوهر در روی اندیکاتور چاپ شده بود یک ترمومتر ( دماسنج ) بود.

 

 

مکانیسم شیمیایی این اندیکاتور بر اساس یک واکنش شیمیایی معدنی(غیر آلی) با ترکیبات سولفات و فلزات بود.

این اندیکاتور از ترکیب فلزی با مخلوط گوگرد که با جوهر چاپ آمیخته شده بود تشکیل یافته بود. این جوهر قبل ازفرآیند استریل بخار سفید بود و به مشکی تبدیل می شد.

در سال 1940 دومین جوهر شیمیایی توسط ATI تولید شد که بر اساس یک واکنش شیمیایی معدنی دیگری به نام هیدرات بود.

کرومیوم تری لراید بدون آب برای تغییر رنگ از ارغوانی به سبز برای نمایش بخار با فشار بالا بکار می رفت.

درسال 1970 گلوله های مومی دوباره به صحنه بازگشتند. جسم مومی به یک نوار از جنس فیلتر کاغذی مالیده شده بود. هنگامی که ماده مومی ذوب می شد به سمت پائین نوار فیلتر کشیده می شد. این نمایش زمان فرآیند و همینطور دما را نشان می داد.

در دهه 1980 یک اندیکاتور با استفاده از شیمی آلی به بازار عرضه شد. این محصول یک کاغذ چاپ شده با جوهری از مواد آلی بود که تغییر رنگ می داد.

این اندیکاتور به سرعت در بازار فروش رفت. اما بعدها دانشمندان شیمی آلی دریافتند که واکنش های شیمی آلی نا پایدار هستند و تغییر رنگ آنها در اتوکلاو هر چقدر که از تاریخ تولیدشان می گذرد زودتر است.

این شرکت امروزه تعطیل است و این نوع اندیکاتورها تولید نمی شوند. اندیکاتورهای دیگری با مکانیسم شیمی آلی امروزه وجود دارد که عموماً بر اساس تغییرات PH که بوسیله فعالیت بخار در فشار بالا رخ می دهد، کار می کنند. بطور مثال در یک مورد خاص یک اسید فرار در جوهر اندیکاتور وجود دارد هنگامیکه گرم می شود، اسید بخار شده و PH به سمت خنثی میل میکند. این تغییرات توسط یک PH متر شیمیایی قابل رویت است بطوریکه هنگامی که PH تغییر می کند، PH متر هم تغییر رنگ میدهد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

cartoon001.jpg

تمامی حقوق مطالب محفوظ است